مواد اولیه جوهر خودکار

مواد اولیه جوهر خودکار

● آریاناشیمی بزرگترین مرکز فروش مواد اولیه جوهر خودکار
● ارسال به سراسر کشور

مواد اولیه جوهر خودکار

مواد اولیه جوهر خودکار - آریانا شیمی

خودکار به عنوان یک نوشت افزار شناخته شده در سراسر جهان، از اجزای مختلفی تشکیل شده است؛ اجزایی که حضور همزمان آن ها با هم، ماهیت محصول را شکل می دهد. در این نوشتار، قصد داریم جوهر خودکار به عنوان جزئی اثر گذار در سیستم خودکار را بررسی نماییم. بدون وجود جوهر، عملا خودکار بی روح خواهد شد و دیگر صرف فعل نوشتن با آن میسر نخواهد بود. خودکار به عنوان یک اختراع شگفت انگیز بشری، روزانه در کارخانجات مختلفی تولید شده و سپس روانه بازار می گردد. در این بین برای بسیاری از برندها، مواد اولیه جوهر خودکار بسیار حائز اهیمت است؛ چرا که اگر از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد یا زود خشک می شود و یا اثری نامطلوب بر روی سطوح مختلف (عمدتا کاغذ) می گذارد. آریانا شیمی مرجع فروش مواد اولیه جوهر خودکار، بهترین ماده های سازنده این ترکیب را در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد. مواد تشکیل دهنده جوهر خودکار

مواد اولیه جوهر خودکار - آریانا شیمی

مواد اولیه جوهر خودکار چیست

مسلما یافتنِ پاسخِ سوالِ مطرح شده، چندان دشوار نخواهد بود. مواد اولیه جوهر خودکار، به آن دست از ترکیبات شیمیایی گفته می شود که با به کارگیری آن ها در ساختمان خودکار، قابلیت نوشتن را به آن می بخشیم. این مواد ممکن است در رنگ های مختلفی تولید و به کار گرفته شوند. فنوکسی اتانول (یا بنزیل الکلاولئیک اسید و آلکیل آلکانوآمید سه ماده اولیه اصلی و کاربردی جوهر خودکار محسوب می شوند که در تیترهایی جداگانه، به توضیح فرمول و وظایف آن ها خواهیم پرداخت.

مواد اولیه جوهر خودکار - آریانا شیمی

شاید رسیدن به اصل ماجرا و فهمیدن دقیق اینکه مواد اولیه جوهر خودکار چیست، نیازمند آن باشد که سیر تاریخی اختراع انواع نوشت افزارها را مرور کنیم. با یک نگاه ساده به درون، کیف، جامدادی، داخل کشو و یا حتی روی میزی که بر روی آن وسایل خود را مستقر نموده اید، به راحتی می توان چندین و چند خودکار که همگی از مواد اولیه جوهر خودکار شکل گرفته اند، پیدا کرد. قدم در هر جا و مکانی که بگذارید اعم از از رستوران، بانک، کلاس های درس، دفاتر اداری و حتی کارخانه های صنعتی، امکان ندارد که مواد اولیه جوهر خودکار را به چشم نبینید. تقریبا تمام مشاغل دنیا به این محصول نیاز دارند و این خود به خوبی ارزش بالا و اهمیت مواد اولیه جوهر خودکار را می رساند. تقریبا از زمانی که حروف الفبا را فرا می گیریم و بر خواندن و نوشتن فائق می آییم، به ابزارآلات نوشتاری مختلفی نیاز پیدا می کنیم. گاهی اوقات این نوشت افزارها، دوست و رفیق خستگی ها و دلتنگی های ما می شوند. به مرور زمان احساسی که به وسیله نوشتاری خود پیدا می کنیم، ریشه دار می شود و دل کندن از آن را سخت و دشوار می کند. ما عادت می کنیم که حتما از فلان برند یا فلان جنس که با مرغوب ترین مواد اولیه جوهر خودکار ساخته شده، بهره ببریم و بدین ترتیب سایر ابزار را کنار می گذاریم. گویی که آن ها به درد نمی خورند و حرفی برای گفتن ندارند! اما مشخص نشد که بالاخره چه کسی (یا کسانی) برای نخستین بار، به علم استفاده از مواد اولیه جوهر خودکار دست پیدا کردند و در نهایت بیشمار وسیله نوشتاری کاربردی را اختراع نمودند. شاید هم برای شما سوال پیش آمده باشد که اولین خودکارها چه شکلی بودند و اصلا پیش از جوهر، عمل نوشتن و یادداشت گذاری، به چه نحوی انجام می شده است.

مواد اولیه جوهر خودکار چیست - آریانا شیمی

قدیمی ترین آثار به جامانده از اولین دست نوشته های بشریت، به حدود دو هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. اثر مذکور، بر روی پاپیروس نقش بسته و نشان از آن دارد که انسان توانسته بدون بهره مندی از تکنولوژی خاصی و تنها با تکیه بر نیروی تفکر و تعقل و همین طور به کارگیری خلاقیت، آنچه در ذهن او می گذشته را به شکل قابل لمسی درآورد. ما عقیده داریم بزرگترین نیرویی که در تمام طول تاریخ توانسته انسان را رو به جلو هدایت کند، عاملی به نام نیاز بوده است. هر بار که نیازی خودنمایی می کرده، عزمی جدی برای رفع آن شکل می گرفته و در نهایت منجر به کشف یا ساخت وسیله ای همچون مواد اولیه جوهر خودکار می شده است. خودکار که تنها یک مثال ساده است. کافی است نگاهی به اطراف خود بیندازید و عظمت این احساس غیر قابل سرکوب را با پوست و گوشت خود لمس کنید. از اصل مطلب دور نمی شویم و مجددا به تایم لاین (خط زمانی) بهره وری و ساخت مواد اولیه جوهر خودکار باز می گردیم. تقریبا روی هر مبحث و مقوله ای که دست می گذاریم، رد پای مصری ها را آنجا می یابیم. اوایل و بدون آنکه بدانند مواد اولیه جوهر خودکار چیست، با استفاده از ساقه های توخالی و توپی گیاهان باتلاقی علی الخصوص گیاه بامبو، یک وسلیه نی شکل (که به همین نام هم شناخته می شد) را می ساختند و سپس با بریدن یک انتهای آن و پر نمودن داخل اش با مایعی شبیه به جوهر، به آنچه که مد نظرشان بود، دست می یافتند. با فشردن این جسم، مایع داخل نی خارج می شد و پس از نزدیک کردن آن به اشیایی نظیر پوست و حصیر، در حد توان و سوادی که داشتند، مطلبی را از خود به یادگار می گذاشتند.

مواد اولیه جوهر خودکار - آریانا شیمی

جلوتر می آییم و تقویم را حوالی سال شش صد میلادی تنظیم می کنیم. در این سال ها، ماندگارترین نوشت ابزار تاریخ بشریت متولد شد؛ قَلَمِ پَر. این محصول نزدیک به دوازده قرن (بین قرن هفتم تا نوزده میلادی) مورد استفاده قرار می گرفت و صده به صده به محبوبیت و کارآیی آن اضافه می گشت. ساکنین قاره سبز یعنی اروپایی ها، جزو نخستین اقوامی بودند که کار با قلم پر را در دنیا باب کردند. برای خلق اثر با این محصول نیز به ماده ای شبیه به مواد اولیه جوهر خودکار نیاز بود. ابتدا به ساکن با کمک پرهای جدا شده یا متاسفانه کنده شده از پرندگانی نظیر غاز، بوقلمون و همین طور قو، ابتدایی ترین شکل قلم را پدید آوردند. سپس دریافتند که برای جلوگیری از تداخلی و قاطی شدن روغن درون پر با مواد اولیه جوهر خودکار، می بایست کمی به آن ها حرارت داده شود. این کار باعث می شد که پر کاملا خشک شود و نگرانی های مربوط به ترکیب شدن جوهر و روغن از بین برود. انتهای پر نیز مرتبا تیز می شد. شاید این مورد، جز بدترین عیوب این وسیله بود. نویسندگان همواره چاقویی را همراه خود حمل می کردند تا بتوانند به محض اینکه کارایی قلم پایین می آمد، با تیز نمودن مجدد آن، کار را از سر بگیرند. راستی تا یادمان نرفته است بگوییم که برای نوشتن با پر، لازم بود تا در مخزنی مملو از مواد اولیه جوهر خودکار فرو رود تا محفظه توخالی اش سرشار از این ماده شود. اینگونه بود که با آن عمل نوشتن را به منصه ظهور می رساندند. فرهنگ نوشتار مردم پس از روی کار آمدن این محصول، تغییرات شگرفی پیدا کرد. برای مثال تا پس از استفاده از پر آغشته به مواد اولیه جوهر خودکار، تنها از حروف بزرگ برای نگارش متون مختلف استفاده می شد، اما پس از آن، این شیوه به کلی طرد گردید و با بهره جستن از قلم نرم، نگارش حروف کوچک نیز کم کم برای مردم جا افتاد.

آماده سازی قلم پر - آریانا شیمی

کندن پر و تبدیل آن به قلم

قلم پر - آریانا شیمی

تیز کردن انتهای قلم پر برای کارآیی بهتر

مقطع زمانی بعدی که به آن پرداخته ایم، تقریبا مصادف با زمانی است که ناپلئون بناپارت به عنوان نخستین امپراتور فرانسه، به تازگی چشم از جهان فرو بسته بود. در آن سال ها، استفاده از وسیله ای به نام خودکار فولادی در جامعه رواج یافته بود و به واقع از مواد اولیه جوهر خودکار پر می شد. آرام آرام شاهد آن بودیم که قلم پر از رونق افتاده و دیگر کمتر کسی زیر بار کار کردن با آن می رود. آری؛ به همین راحتی از تخت فرمانروایی به زیر کشیده شد. از جان میچل به عنوان پدید آورنده این وسیله نام برده می شود. او در شهر بیرمنگام می زیسته و با کمک یک سری دستگاه های خاص و ویژه، نوشت افزار مذکور را تولید کرده بود. خودکار فولادی آقای جان میچل هم به مثابه سایر وسایل با مواد اولیه جوهر خودکار پر می شد و از این نظر تفاوت بنیادینی با سایر اقلام نوشتاری نسل قبل خود نداشت اما در عوض ارزان تر و البته مستحکم تر بود. بنابراین کمتر کسی به سراغ قلم پر می رفت و محصولی که برای چندین قرن (و نه فقط چند سال) دست به دست میان افراد مختلف می گشت، خواهانی را برای خود نمی دید. در نقطه مقابل خودکاری فولادی پر شده با مواد اولیه جوهر خودکار، روز به روز بر محبوبیت اش افزوده می شد و بیش از پیش در کوچه و پس کوچه های شهر بیرمنگام جولان می داد. به عقیده مورخین، تا دهه یک هزار و هشتصد و پنجاه، بیش از نیمی از قلم ها، فولادی شده بودند. ایشان همچنین بر این باوراند که بسط آموزش و سواد، مدیون و مرهون این کالای ارزشمند بوده است. هرآنکه به این قلم دسترسی می داشت، بهره بیشتری از علم و دانش می برد. یافته هایی جسته و گریخته از وجود نسخه ای مشابه در مناطقی از مصر باستان و همین طور ویرانه های پمپئی خبر می دهد (بین سال های هفتاد و هشت تا هشتاد). قلمی برنزی شکل و پر شده با ماده ای شبیه به مواد اولیه جوهر خودکار. با این حال تولید انبوه خودکار فولادی، همان برهه ای از زمان است که کمی قبل تر پیرامون آن صحبت شد.

قلم فولادی - آریانا شیمی

قلم فولادی میچل

نقطه عطف این ماجرا در سال یک هزار و هشت و صد و بیست و دو رخ داد. مادر اختراع، یعنی نیاز، دوباره دست به کار شد و انسان باهوش و کمال طلب را یگ گام دیگر به جلو هدایت کرد. از آنجا که وسیله قبلی نیازمند آن بود که مخزن اش چندین و چند بار پر شود، عده ای به این فکر افتادند تا نسخه دیگری از قلم که خود مخزن داشته باشد را بسازند. در اثر این کنش واکنش قلم مخزن دار مملو از مواد اولیه جوهر خودکار پدید آمد. بنابراین دیگر نیازی نبود تا برای نوشتن هر کلمه، پشت سر هم مخزن را از جوهر پر کنند. در مدل جدید، ماده اولیه درون مخزن وجود داشت و هر مرتبه ای که از آن استفاده می شد، جوهر از آن خارج می شد.

مواد اولیه جوهر خودکار - آریانا شیمی

قلم مخزن دار

پتراشه پونارو که اصالتا اهل کشور رمانی بود توانست در سال یک هزار و هشتصد و بیست و هفت، نمونه های اولیه قلم مخزن دار را به نام خود ثبت نمود. اختراع او اما نقص هایی داشت و آن طور که باید و شاید کار راه بنداز محسوب نمی شد. برای مثال مهم ترین عیبی که هنگام کار با آن بروز پیدا می کرد، خروج و ریزش بیش از حد مواد اولیه جوهر خود کار بود. در واقع تنظیمات جالب توجهی نداشت و برای همین کمی در ذوق آدمی می زد. با این حال نباید از ارزش کار او غافل شد.

پتراشه پونارو Petrache Poenaru - آریانا شیمی

پتراشه پونارو (Petrache Poenaru)

بعدها و در سال یک هزار و هشت صد و هشتاد و چهار، انسان خردمند دیگری به اسم ادسون واترمن، خلاقیت جدیدی را به ساخته پتراشه پونارو اصافه کرد و کاری کرد که قلم صاحب مخزن سه کاناله برای خروج جوهر شود. این قلم نیز به عنوان یک اختراع به ثبت رسید. حالا دیگر امکان انتقال و حمل قلم فراهم آمده و دیگر نگرانی هایی نظیر کم آمدن یا پخش شدن یکباره مواد اولیه جوهر خودکار وجود نداشت. این طرح جریان صاف خروج ماده را به هنگام نبشتن تضمین می نمود. هر چقدر جلوتر آمدیم، طرح نامبرده دچار اصلاحات بیشتری شد و رفته رفته به کارتریج جوهر قابل تعویض و قابل شارژ مجهز شد و نسخ چشمی دار پلاستیکی، چوبی و فلزی آن روانه بازار شد. دست مردم برای خرید بازتر شد و ایشان تنوع بیشتری را پیش روی خود می دیدند.

ادسون واترمن lewis edson waterman - آریانا شیمی

لوئیس ادسون واترمن (lewis edson waterman)

در این بازه از تاریخ، نه فقط صنعت ابزارآلات نوشتاری بلکه تمامی صنایع کوچک و بزرگ دچار تحولات بسیاری شدند. اگر کمی به تاریخ و وقایع آن علاقمند باشید، به خوبی علت این قضیه را درک خواهید کرد؛ وقوع انقلاب صنعتی. انقلاب صنعتی تقریبا تمام احوال دنیا را دگرگون ساخت و پایه و اساس بسیاری از فعالیت های امروزی را احداث کرد. در خصوص خودکار، قلم و همین طور مواد اولیه جوهر نیز یک سری سلسله حوادث مثبت اعم از اختراع و به کارگیری قلم توپی رخ داد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد. در حوالی سال یک هزار و هشتصد و هشتاد و هشت، وسیله ای به نام قلم توپی، صنعت ساخت خودکار را به سمت مدرنیزه شدن سوق داد. این خودکار با دوام و راحت، به سادگی روی سطوحی همانند مقوا، چوب و حتی زیر آب، اثر خود را برجای می گذاشت. تقریبا تمام قرن نوزدهم، تئاتری پر شکوه برای نمایش قابلیت های این محصول محبوب بود. به مرور و در طول یک صد سال، قلم توپی جایگزین سایر وسایل نوشتاری دِمُده آن زمان شد. جان ال لود، مخترع امریکایی، یکی از افرادی است که نام اش در لیست سازندگان خودکار جدید به چشم می خورد.

جان جیکوب John J. Loud - آریانا شیمی

جان جیکوب (John J. Loud)

پس از او و در حدود سال یک هزار و نهصد و سی، شخصی دیگر به نام لازلو بیرو که از قضا یک روزنامه نگار اهل مجارستان بود، تحول بعدی را شامل حال قلم کرد. او به صورت مستقیم با عمل نوشتن در ارتباط بود و طبیعی است که چرا  نسبت به مواد اولیه جوهر خودکار دغدغه خاطر داشته است. هموار توزیع شدن جوهر، همان نظریه و بهبودی بود که وی برای ارتقا سطح کیفی قلم های جدید در نظر گرفته بود. وی معتقد بود که بهتر است به جای جوهرهای قدیمی از جوهر سریع خشک شونده استفاده شود و بر روی نوک خودکار، یک توپ فلزی کوچک تعبیه گردد. فایده دیگر این توپ کوچک به غیر از یکنواختی شدن رسم الخط نویسنده، خشک نگاه داشتن قلم حین نوشتن بود. لازلو و جرج، دو برادر شیمیدان، در سال یک هزار و نهصد و چهل سه، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراع شدند؛ گواهی ای که سکوی پرتاب بسیار بلندی برای ایشان و البته محصول ساخته شده توسط دستان پرتوانشان بود. کارآیی و کاربردهای قلم بیرو یا همان قلم توپی به قدر محصور کننده بود که دولت انگلستان با پرداخت هزینه ای نسبتا چشمگیر، حق امتیاز این محصول را خریداری کرد. سپس وسیله مورد نظر را در اختیار خدمه نیرو هوایی سلطنتی قرار داد. چندی بعد، پای قلم توپی به ارتش هم باز شد. در آنجا از چنان محبوبیتی برخوردار شد که تا به امروز، کمتر وسیله ای توانسته جای آن را در جدول وسایل غیر قابل جایگزین تصاحب کند. مواد اولیه جوهر خودکار در نمونه فعلی، برتری محسوسی نسبت به وسایل قدیمی تر داشت و برخلاف نمونه مخزن دار که در ارتفاع سریعا جاری می شد، از این واقعه مصون بودند.

لازلو بیرو László Bíró - آریانا شیمی

لازلو بیرو (László Bíró) و تحولاتی که به وجود آورد

اکنون سال های بسیاری از آن روزگاران و وقایع مرتبط با آن می گذرد و مدل هایِ متنوعی از انواع قلم و خودکار به منصه ظهور رسیده اند. شاید این طور با خود فکر کنید که در عصر دیجیتال، چه کسی زیرِ بارِ استفاده از وسیله ای می رود که با مواد اولیه جوهر خوکار پر شده است. هنوز هم که هنوز است، قلم و خودکار به عنوان دو ابزار نوشتاری اصلی در زندگی انسان های مدرن ایفای نقش می کنند. هنگامی که می خواهیم نت برداری کنیم و یا افکار خود را بر روی کاغذ بیاوریم، دو وسیله نامبرده، بهترین ابزار ممکن برای این کارها هستند. پس دلیلی نمی شود که حتی با وقوع این حجم از پیشرفت های تکنولوژیکی گوناگون در عرصه های مختلف، مواد اولیه جوهر خوکار را به باد فراموشی بسپاریم. جهان به سرعت هر چه تمام تر در حال پیشرفت است و در این بین برخی از اسباب و وسایل قدیمی به باد فراموشی سپرده شدند. با این حال خودکار و قلم و همین طور جوهر کار شده در آن ها، از این قاعده مستنثی بودند و هرگز دچار این ضایعه نشدند. برعکس برخی وسایل قدیمی و کلاسیک بسیار بیشتر از قبل ارزششان مشخص شد و مورد تقدیر قرار گرفتند.

سیر تحول تاریخی خودکار و جوهر - آریانا شیمی

سیر تحول جوهر، قلم و خودکار در طول تاریخ

بگذریم؛ دنیای فناوری محور قلم و مواد اولیه جوهر خودکار را فراموش نکرده است. روزانه مدل های جدید و پیشرفته ای از لوازم التحریر وارد بازار و قفسه فروشگاه ها می شوند. هر کدام از آن ها، تلفیقی از مدل های قدیمی و جدیدی هستند که با حفظ اصالت اولیه، مجهز به یک سری آپشن جاذب توجه شده اند. برای مثال قلم نامرئی و یا قلم هایی که قابلیت اتصال به یو اس بی را دارند و همین طور می توانند دیتاهای مختلفی را ذخیره کنند، از این دست محصولات می باشند. روزنامه نگاران، هنرمندان، متخصصان و دانشجویان با بهره مندی از این تکنولوژی جدید نوشتاری می توانند در وقت و زمان خود صرفه جویی کنند و با سرعت بیشتری مباحث مورد نظر خویش را به نگارش درآورند. این امر همچنین سبب بهبود خوانایی متن نیز خواهد شد. با این حال ما هنوز روی عقاید قبلی خود هستیم و خرید مواد اولیه جوهر خودکار را مایه سعادت و خوشبختی نسل امروز می دانیم. واقعیت اش آن است که ما سبک سنتی را بیشتر ترجیح می دهیم. به نظر می رسد برای شروع هر کاری، همچنان بهتر است شیوه های کلاسیک را پیاده سازی کرد. تحت چنین شرایطی، نتیجه و خروجی کار با احتمال هفتاد درصد به بالا، مثبت خواهد بود. این را از ما داشته باشید و از تهیه و سفارش مواد اولیه جوهر خوکار غافل نشوید. این نکات و مباحث، بیشتر چیستی و تاریخچه ماده مورد نظر را مورد اشاره قرار دادند. در بخش بعدی به صورت جدی تر از ترکیبات سازنده جوهر اسم خواهیم برد و در تیترهای مجزایی به معرفی آن ها خواهیم پرداخت. شما می توانید برای تهیه این محصول با بخش پشتیانی تماس حاصل فرمایید.

خودکار و جوهر مدرن - آریانا شیمی

نمونه ای از خودکارهای مدرن (1)

مواد اولیه جوهر خوکار - آریانا شیمی

نمونه ای از خودکارهای مدرن (2)

انواع مواد اولیه جوهر خودکار

اگر بخواهیم به طور صریح از سه ماده اصلی سازنده جوهر خوکار اسم ببریم باید به فنوکسی اتانول (یا بنزیل الکل)، آلکیل آلکانو آمید و اولئیک اسید اشاره کنیم. هر کدام از این مواد، نقش خاصی در شکل گرفتن جوهر و خواص آن دارند که حتما به آن ها خواهیم پرداخت. اما پیش از انجام این کار، ارائه یک سری توضیحات مقدماتی و بیسیک کاملا ضروری به نظر می رسد. پس گوش جان بسپارید به آنچه در ادامه به رشته تحریر درآمده و نظرها را به سمت خود جلب نموده است.

مواد اولیه جوهر خودکار - آریانا شیمی

خودکار و جوهر کار شده در آن، برای بسیاری از افراد یادآور فصل خزان است! پاییز که در نظر شعرا فصل عشق و عاشقی است، با مشخصه های دیگری نظیر فصل باز شدن مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید نیز شناخته می شود. خاطرات مدرسه و وقایع رخ داده در آن دوران برای هر شخصی متفاوت است. بعضی از آن دوران به عنوان شیرین ترین دوران زندگی و برخی نیز به عنوان تلخ ترین دوران یاد می کنند. برای برخی من جمله خودم، نه شیرین ترین بود و نه تلخ ترین. صرفا یک سری ماجراجویی های کودکانه و نا بخردانه که به اقتضای سن انجام می شد و حصول خاصی هم در برنداشت. حال می خواست بهترین مواد اولیه جوهر خوکار تهیه شده باشد یا مرغوب ترین آن. نتیجه در انتهای مسیر یکسان بود و دانش آموز بیچاره، ناچار به پاچه خواری و کاسه لیسی صغیر و کبیر در مدرسه می بود تا نمره قبولی را کسب کند و مسیر رفتن به پایه بعدی را هموار سازد. هرگاه صحبت از نبشتن و خودکار می شد، تنها یک نام بیش از سایر نام ها خودنمایی می کرد: بیک. خودکار آبی بیک در زمان خود با بهره مندی از باکیفیت ترین ترکیبات و مواد اولیه جوهر، بهترین تجربیات از نوشتن را به ارمغان می آورد. در زمان حال، برندهای گونهگون بیشماری در مارکت وجود دارند که هر کدام از درجه روان بودن و خوشرنگی مخصوصی برخوردار هستند. مسلما این مواد اولیه جوهر آن هاست که این دو پارامتر را کم و زیاد می کند و اگر از نمونه های نامرغوب باشد، چنگی به دل نخواهد زد.

مواد اولیه جوهر خودکار - آریانا شیمی

در دوران دبستان و جایی که به تازگی الفبا را فرا گرفته بودیم و به سختی متوجه بابا نان داد می شدیم، خودکارهای رنگی در بسته بندی های پلاستیکی نه چندان مرغوب خود، دل هر دانش آموزی را می ربایید و یک احساس حسرت در او به وجود می آورد. این محصولات نیز از نوعی مواد اولیه جوهر رنگی بهره مند بودند و توسط برندهای مختلفی تولید می شدند. تا جایی که خاطرم هست، عموما کیفیت چندان بالایی نداشتند؛ شاید هم جنس معمولی آن ها را برایم تهیه می کردند. دقیقا یادم نیست که چه زمانی برای اولین خودکار در دست گرفتم. اما مطمئن ام که هیچ گونه نقطه نظری نسبت به کیفیت آن نداشتم. بعدها و زمانی که نوشتن با خودکار مرسوم تر شد، مشخص گردید که مواد اولیه جوهر و همین طور خودکار و نوع قلم آن تاثیر به سزایی در دستخط و نوع نوشتار دارد. من نیز به زیبا نویسی علاقه وافری داشتم و تحت تاثیر اطرافیان و خویشاوندان خوش ذوق و سلیقه ام ترغیب به استفاده از بهرین نوع خودکار و جوهر شدم. با اینکه هر روز خودکار را از نزدیک می دیدم و عملا آن را لمس می کردم برای سوال بود که این محصول چگونه ساخته شده است. جالب است که از درک آن عاجز بودم. تنها برایم مهم بود خودکاری را انتخاب کنم که نوشتن با آن برایم ساده باشد و به هر چه زیباتر شدن دست خط ام کمک کند. اکثریت من جمله خودم، از خودکار در رنگ های آبی، قرمز و گهگداری مشکی بهره می بردیم. دیگر رنگ پر استفاده آن زمان ها، سبز بود. هر چند خودکارهای چند رنگ هم وجود داشتند که با مواد اولیه جوهر نارنجی، قهوه ای، زرد و همین طور بنفش (یا صورتی) پر می شدند اما کمتر مورد استفاده قرار می گرفتند. در بخش قبلی تقریبا به صورت کامل با تاریخچه انواع قلم و خودکار آشنا شدیم. بد نیست دیگر بار آن را مرور کنیم. ساخت و تولید مواد اولیه جوهر خودکار به حدود دو هزار و پانصد سال پیش باز می گردد. چینی ها و مصریان برای مرتبه اول، رنگ ها و محلولی ساختند که با کمک آن قابلیت تصویرگری بر روی اشیا مختلف، میسر می گشت. محتویات این نوع جوهر، دوده چراغ کربنی بود که در اثر سوخت ناصحیح نفت و مشتقات آن، حاصل می گشت. نوع مدرن تر جوهر، در ساختار خود روغن کرچک دارد و در آن صمغ بی رنگ به کار می رود تا اگر با لباس اصابت داشت بتوان اثر آن را محو نمود. همان طور که تذکر دادیم، روان بودن یک خودکار یا قلم، به جوهر کار شده در آن بستگی دارد که توضیحات بیشتری در این خصوص تقدیم حضورتان خواهیم کرد.

جوهر - آریانا شیمی

عکس جوهر

جوهر - آریانا شیمی

تصویر جوهر

رنگدانه های مصنوعی در مواد اولیه جوهر خودکار

مشخص شد که اولین رکوردهای مربوط به استفاده از خودکارهای امروزی، به حدود دو قرن پیش (سال یک هزار و هشتصد) باز می گردد. قلم های نوک ساچمه ای به سرعت در جامعه باب شدند و در طی نیم قرن بعدی، تحولات بسیار زیادی از جمله اضافه شدن رنگدانه های مصنوعی در مواد اولیه جوهر خودکار به آن ها اضافه شد. ساخت این وسایل انحصارا دست چند برند خاص بود و هر کدام از ایشان با فرمول و روش خاصی، نوشت افزار تحت اختیارشان را سر و شکل می دادند. این جوهرها، تماما از نوع زود خشک شونده بودند و به همین دلیل گستره استفاده از آن ها از مرز مدرسه و آموزشگاه گذشته بود. نکته جالب توجه این بود که برندها فرمول خود را عمومی نمی کردند و کسی دقیقا خبر نداشت که با چه مِتُد و فرمولی محصول نهایی ساخته و پرداخته می شود. حدس مواد اولیه چندان دشوار نیست؛ چون تنها چند نوع ماده به خصوص می توانند این خصلت ها را به خودکار ببخشند. برای ساخت رنگ آبی کلاسیک این خودکارها، معمولا از رنگدانه های مختلفی استفاده می شود. در این بین می توان به فتالوسیانین آبی اشاره کرد که نام زیبای بنفش کریستالی را یدک می کشد. همچنین می توان از رنگ نیل فرنگی یا آبی پروس که محبوب نقاشان است و از آهن و سیانید ساخته می شود نیز نام برد. جالب است بدانید ترکیب نیل فرنگی در زمان جنگ جهانی اول به عنوان جوهر نامرئی به کار می رفت. جاسوس ها متن خود را با استفاده از کلرید آهن نوشته و به مقصد می رساندند. سپس با استفاده از فروسیانید پتاسیم، کلمات آشکار می شدند. همچنین ترکیب بنفش کریستالی نیز از ملزومات زمان جنگ به شمار می رفت. این ماده قابلیت ضد باکتریایی قوی داشته و برای درمان انواع عفونت ها به کار گرفته می شد، ضمن اینکه گزینه اصلی برای مبارزه با برفک دهان در کودکان به شمار می رفت. متاسفانه این ترکیبات اندکی سرطان زا هستند و استفاده مداوم از آن صحیح نیست. پتنت خودکار نوک ساچمه ای در دستان کمپانی های بیک و پایلوت بود و کمتر برند نوپایی توان عرض اندام در برابر تبحر و قدرت بازاریابی این دو غول زمانه را داشت. مولكول بیشتر رنگینه ها از دو بخش تشكیل شده است، بخشی كه رنگ را به وجود می آورد و بخشی كه انحلال پذیری و خواص رنگرزی را كنترل می كند. بخش رنگی مولكول معمولا یك یا چند حلقه بنزنی شامل گروه های عاملی مانند گروه های: C=C , C=S , C=O , NO2 , C=NH . N=N است. گروه های عاملی كه موجب می شوند مولكول رنگ به الیاف ماده بچسبد عبارتند از: -COOH ، -OH ، -NH2 چون بسیاری از رنگینه ها ار نظر ساختار مشابه اند، می توان آن ها را با چند واكنش شیمیایی تهیه كرد. روش استاندارد برای تهیه ی رنگینه ها بدین ترتیب است: گروه های عاملی با مولكول های كوچك واكنش می دهند و تركیب واسطه تشكیل می شود. سپس دو یا چند تركیب واسطه متفاوت با یكدیگر واكنش می دهند و مولكول های رنگنینه را به وجود می آورند. رنگی كه در كارخانه تولید می شود دارای چند جز است: 1-رنگینه 2- حلال 3-پركننده 4-ثابت. نگهدارنده ی رنگ از كروم و تركیبات آن در رنگرزی استفاده می شود. نمك ‌های كروم باعث سبز شدن رنگ شیشه می ‌شوند. كرومات ‌ها و اكسیدها در رنگ مو و رنگ های معمولی به كار می ‌روند. دی كرومات پتاسیم یك معرف شیمیایی است كه از آن بصورت دندانه (مثلا عامل ثابت نگه دارنده) در رنگرزی به كار می‌ رود. هنگام کار با این مواد باید حتما ایمنی را رعایت کرد و از پوشش مخصوصی استفاده نمود. برخورد پوست با آن ها، حساسیت های بدی را به وجود می آورند. معمولا پوشش های سراسر به همراه ماسک های مخصوص، بر سر و صورت افراد دیده می شود.

رنگدانه های مصنوعی در مواد اولیه جوهر خودکار - آریانا شیمی

ساخت مواد اولیه جوهر خودکار

اینکه دقیقا به شما بگوییم مواد اولیه جوهر خودکار چگونه ساخته می شوند، امری نشدنی است؛ زیرا نیازمند ساعت ها صحبت و نگارش متن است. پس مثل همیشه تنها خلاصه ای شفاف و قابل فهم از پروسه ساخت مواد اولیه جوهر خودکار را تقدیم حضورتان خواهیم کرد تا با استناد بر آن، از کم و کیف این ماجرا به صورت کلی سر در بیاورید و عرصه را دست خالی ترک نکنید. خودکارها از یک لوله مویین پر از جوهر و یک توپی نصب شده روی نوک آن تشکیل یافته اند. نقش کلیدی در برخورد جوهر با کاغذ به عهده همین توپی کوچک در نوک خودکار است. در ساختار توپی نوک خودکار از مواد سخت و بادوام چون برنج، فولاد یا کاربید تنگستن استفاده می شود. توپی در فضایی به نام سوکت توپی در نوک قلم قرار گرفته است و به عنوان یک پلاگ بین جوهر و نوک آن عمل می کند تا هیچ گونه نشتی از مخزن جوهر به نوک آن وجود نداشته باشد. توپی در نوک خودکار به جوهر اجازه می دهد تا به صورت کنترل شده روی کاغذ جریان یابد. علاوه بر این در اثر تماس با هوا در خودکار از آنجایی که از جوهرهای خشک شونده سریع استفاده می شود، این توپی های کوچک از تماس هوا نیز جلوگیری کرده و مانع خشک شدن جوهر می گردند. ماجرای ساخت مواد اولیه جوهر خودکار به همین جا ختم نمی شود. به قول گفتنی این داستان سر دراز دارد و ما قرار است مثل همیشه با فصحات و بلاغت کلام آن را برایتان باز گو کنیم تا بلکه پندی بگیرید از آن و هر چه سریع تر دست به کار شوید. به علاوه به آن ها ترکیبات شیمیایی اضافی مانند اسید اولئیک و آلکیل آلکانول آمید برای تسهیل فرآیند نوشتن اضافه می شوند. این اجازه می دهد تا جوهر خودکار جاری شود و روی کاغذ جذب شود و رنگ ها زنده به نظر برسند. اجازه بدهید این قسمت را کمی بیشتر برایتان باز کنیم و ابعاد آن را به طرز ویژه تری از هم بشکافیم. هر چه باشد قرار است از نحوه و روش ساخت مواد اولیه جوهر خودکار صحبت شود. روا نیست که متون مربوط به این امر را نیمه کاره رها کنیم. تیم تحریریه آریانا، صلاح را در مبسوط کردن تیتر حاضر می داند و به واقع برای مخاطب خود احترام قائل می شود. پس کما فی السابق همراه ما شوید. رایج ترین روغن ها بنزین الکل یا فنوکسی اتانول است که با رنگدانه ها یا رنگ ها مخلوط می شود تا جوهر صاف و پرجنب و جوشی ایجاد کند که به سرعت هم خشک شود. با اینحال می توان گفت که جوهر هر خودکاری از دو جز اصلی رنگدانه و حلال تشکیل یافته است که از ضروریات ترکیبات جوهر هر خودکاری به حساب می آیند. به خوبی می دانیم که خودکار تنها در یک رنگ تولید نمی شود. ممکن است بر حسب نیاز بازار، به خودکار با رنگ های روشن و یا تیره احتیاج باشد. حتی مد هم در این زمینه بی اثر نیست. گاهی اوقات شاهد آن هستیم که به صورت اتفاقی، یک رنگ خاص بیشتر از سایر رنگ های مورد توجه قرار می گیرد. صدها تنوع در فرمول جوهر خودکار وجود دارد که می توانیم در پاسخ به سوال جوهر چگونه ساخته می شود بدان اشاره کنیم. جوهر خودکار همانطور که اشاره کردیم از رنگ یا رنگدانه تشکیل شده است که برای خودکار به رنگ مشکی از کربن، برای رنگ قرمز از ائوزین، برای رنگ آبی کلاسیک از آبی پروس و بنفش کریستالی یا آبی فتالوسیانین که معلق در روغن یا حلال آب می شوند، استفاده می گردد. از این ترکیب برنده، سالیان سال است که سود برده می شود و شرکت های مختلف وام دار فرمول موفقیتی هستند که در دهه های گذشته بهره برداری شده است. هر بار با اضافه شدن کمی چاشنی خلاقیت، کیفیت و پایداری مواد اولیه جوهر خودکار ترقی می یابد و فروش بیشتری را برای آن شرکت باعث می شود. ما به صورت مداوم سیر تحول جوهر را در طول تاریخ وارسی کردیم. از آن زمان چیز زیادی تغییر نکرده است. جوهر هنوز از رنگدانه، اغلب با چندین افزودنی دیگر ساخته می شود و بسته به ترجیحات یا نیازهای شما، تغییرات زیادی در دسترس است. جوهر خودکار از ذرات سیاه کربن (یک ماده رنگدانه) ساخته شده است. این ذرات توسط پلیمری که روی سطح ذرات کربن سیاه جذب می شود از یکدیگر جدا می شوند. سرانجام، یک حلال استفاده می شود تا جوهر جریان یابد. دلیل اینکه ابتدا مقوله رنگدانه ها را کاوش نمودیم، اولویتی بود که در تمام این جریانات داشت. شما اول باید می فهمیدید که رنگدانه ای وجود دارد که این وقایع را حادث می شود تا ما از این سمت بتوانیم از تکنیک ها و قاعده های ساز و برگ جوهر پرده برداریم. این عالی ترین شیوه ممکن و پیش رو بود. به لطف تکنیک های خودکار HTS، هر ترکیبی از نظر کشش سطحی، ارزش رنگ، سرعت پخت و موارد دیگر آزمایش می شود این باعث می شود زمان توسعه فرمول های جدید و امیدوار کننده جوهر کاهش یابد. پراکندگی رنگدانه اولین و مهم ترین مرحله در فرایند تولید جوهر خودکار است. دوز مواد اولیه مختلف و ترکیبات جوهر با دقت اندازه گیری می شود و تحت شرایط کنترل شده مخلوط می شوند تا ترکیبات جوهر از دسته ای به دسته دیگر یکسان تهیه شود. مرحله مهم بعدی در فرایند تولید، فیلتراسیون جوهر است که تضمین می کند که دسته عاری از ذرات بزرگ باشد. شما مشتریان گرامی می توانید نامبر وان ترین مواد اولیه را از این پایگاه خریداری نمایید و با کمترین دردسر ممکن در مقصد مورد نظر خود تحویل بگیرید.

ساخت مواد اولیه جوهر خودکار - آریانا شیمی

فنوکسی اتانول یا بنزیل الکل

طبق وعده ای که داده بودیم، زمان آن فرا رسیده تا سه مورد از مهم ترین مواد اولیه جوهر خوکار را با نگاهی ویژه تر مورد بررسی قرار دهیم. هر کدام از این مواد، خصلت منحصر به فردی را به جوهر می بخشند و باعث می شوند در ساختمان خودکار، راحت تر به جریان بیفتد. شما می توانید بسته به نیاز خود، این ماده ها را از آریانا تهیه نمایید. کاربردهای این ترکیبات تنها به ساخت pen ink ختم نمی شوند و ممکن است در جا و مکانی دیگر نیز به کارآیند. اگر احساس کردید که اطلاعات کافی در این رابطه ندارید، به سرعت با بخش پشتیبانی مجموعه ارتباط برقرار کرده و سوالات خود را با ایشان مطرح نمایید. حال می پردازیم به توضیحات اولین ماده موثر در ساختار جوهر خودکار. طی سه بخش قبلی، تمام تمرکز خود را روی مواد اولیه جوهر معطوف کردیم. یکی از این بخش ها، به رنگدانه ها اختصاص داشت. رنگدانه ها را نمی توان در حالت جامد یا پودر برای نوشتن به کار برد. در برخی از خودکارها از جوهر رقیق شده با آب استفاده می شود، اما در بیشتر خودکارهای نوک ساچمه ای ترکیبات آلی برای روان ساختن جوهر به کار گرفته می شوند. یکی از این ترکیبات آلی، بنزیل الکل است که عطر مطبوع میوه های رسیده را دارد، و دیگری فنوکسی اتانول است که ترکیبی همه منظوره و همه کاره به شمار می رود. فنوکسی اتانول در ترکیبات دفع حشرات، ضدعفونی کننده و حتی بیهوش کننده ماهی ها به کار می رود. ترکیب رنگدانه با این مواد، جوهری را حاصل می کند که به صورت روان روی ساچمه به حرکت درآمده و به کاغذ منتقل می گردد. اگر ابزار نوشتاری شما روان نباشد، اصلا و ابدا به سراغ آن نخواهید رفت. خوکاری که حس سفتی هنگام نوشتن را به دست منتقل کند، به هیچ وجه من الوجوه مقبولیت نخواهد داشت. پس افزودن چنین ماده ای به ساختمان آن، الزامی می باشد.

ساختمان فنوکسی اتانول - آریانا شیمی

ساختمان فنوکسی اتانول

خرید فنوکسی اتانول - آریانا شیمی

فنوکسی اتانول

ساختمان بنزیل الکل - آریانا شیمی

ساختمان بنزیل الکل

خرید بنزیل الکل - آریانا شیمی

بنزیل الکل

آلکیل آلکانوآمید

به سراغ دومین ماده ای که در این فرآیند از آن بهره جسته می شود، می رویم. این ماده، خود زیر مجموعه ای از یک گروه بزرگتر می باشد. در صورت داشتن علاقه برای درک بهتر فرمول شیمیایی آن، توصیه می شود با متخصصین و محصلین رشته های مهندسی شیمی (علی الخصوص گرایش شیمی آلی) صحبت کنید. ایشان دقیق تر می توانند راهنماییتان کنند و شما را از ظلمات به سمت روشنایی ها هدایت نمایند. از قدیم گفته اند که می بایست کار را به دست کاردان سپرد و این حرکت (رجوع به فارغ التحصیلان رشته شیمی)، پیروی از این پند گوهر بار تلقی می شود. برای اینکه جوهر خودکار بر روی کاغذ به راحتی منتقل شده و نوشته ها ثبت شوند، جوهر باید یک حالت کشش سطحی داشته باشد. شرکت های تولید کننده خودکار برای ایجاد این حالت، از مواد سورفکتانت مثل آلکیل آلکانوآمید برای کاهش کشش سطحی محلول در جوهر به کار می برند و دلیل این کار این است قبل از خشک شدن جوهر رنگدانه های آن بر روی کاغذ منتقل شود. پس عدم استفاده از این ماده، این خاصیت را از بین خواهد برد و شاهد آن خواهیم بود که جوهر زودتر از موعد مقرر خشک شده و به راحتی قبل، روی سطح، اثر گذاری نمی کند. با بررسی فرمول مواد اولیه جوهر خودکار، این قضیه برایتان ملموس تر خواهد شد.

ساختمان سورفکتانت - آریانا شیمی

ساختمان سورفکتانت

انواع سورفکتانت - آریانا شیمی

سورفکتانت - آریانا شیمی

سورفکتانت

اولئیک اسید

شایع ترین مشکل در میان انواع لوازم التحریر نوشتاری که با جوهر سر و کار دارند، زود خشک شدن می باشد. لازم است چاره ای اندیشیده شود تا بر این مشکل فائق آییم. خوشبختانه فکر همه جا، از قبل شده است و این معضل هم راهکاری دارد. انسان خردمند، هیچ گاه بیکار نمی شیند و گذر عمر را تماشا نمی کند. وقتی با خودکار شروع به نوشتن کنیم، در حالت طبیعی جوهر بر روی نوک ساچمه خشک شده و بر روی کاغذ انتقال پیدا نمی کند. شرکت های تولید کننده خودکار برای رفع این مشکل از اسیدهای چرب مانند اولئیک اسید به کار بردند زیرا این ماده باعث روان کردن ساچمه شده است. با قرار دادن اولئیک اسید در ترکیب خودکار در هر حالت و هر زمان که بخواهید می توانید به راحتی از خودکار استفاده کنید. آریانا شیمی، مرجع فروش اولئیک اسید می باشد. شما می توانید این محصول را با قیمتی کاملا رقابتی از ما تهیه کنید. ارسال به سراسر این مرز و بوم میسر است. کافی است یک تماس تلفنی ساده با واحد پشتیبانی برقرار کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن، خواسته شما را اجابت کنند.

ساختمان اولئیک اسید - آریانا شیمی

ساختمان اولئیک اسید

اولئیک اسید - آریانا شیمی

اولئیک اسید

اسید اولئیک - آریانا شیمی

اسید اولئیک

ساخت مواد اولیه جوهر خودکار در خانه

در ۳ یا ۴ دهه گذشته و قبل از آن، وسایل ارتباط الکترونیکی امروزه از قبیل ایمیل، پیامک برای برقراری ارتباط با یکدیگر وجود نداشت. در نتیجه آنها مجبور بودند پیام خود را در نامه ای بنویسند و به نامه رسان بدهند و امیدوار باشند که به شخص مورد نظر برسد، یا به ملاقات حضوری خانواده و دوستان بروند تا مستقیماً با آنها صحبت کنند. برای چالش برانگیزتر کردن کار، حتی در سالهای بسیار دورتر خودکاری وجود نداشت که بتوانند به فروشگاه بروند و بخرند. در عوض، آن ها باید جوهر و ظروف نوشتاری خود را از منابعی که در اطراف خود داشتند بسازند. در این قسمت، به آموزش ساختن جوهر خودکار می پردازیم. جوهر، مایع یا خمیری است که حاوی رنگدانه های رنگی است و برای اثر گذاری بر روی سطح استفاده می شود. از لحاظ تاریخی، مردم جوهر را از چیزهای مختلفی مانند گیاهان، حیوانات یا مواد معدنی می ‌ساختند که به راحتی می‌ توانستند در نزدیکی خانه‌ یا محل کار خود پیدا کنند. در قسمت زیر شما را با دو نمونه از این جوهر آشنا می کنیم:

ساخت مواد اولیه جوهر خودکار در خانه - آریانا شیمی

جوهر کربن: این جوهر از دوده، چسب و آب ساخته می شد و استفاده از آن در زمان یونان و رم قدیم رایج بود، اما به سرعت لکه دار و محو می شد.

جوهر زردآب آهن: از نوعی از منابع گیاهی که شامل نمک و اسید تانیک است، ساخته شده است که امروزه از این مدل در روش های ساختن جوهر خودکار نیز استفاده می شود.

حال زمان آن رسیده است که به شما آموزش درست کردن جوهر خودکار را با استفاده از وسایلی که در اطراف خود دارید بیاموزیم. در اینجا به یک نمونه آن اشاره می نماییم.

⇐ جوهر تمشک سیاه (Black Raspberry Ink)

ابتدا باید مواد زیر را که در جدولی آماده شده است، فراهم کنید.

۱ فنجان تمشک سیاه تازه
1.2 فنجان آب
۱ قاشق چایخوری زاج سفید
1.2 قاشق چایخوری صمغ عربی

طرز تهیه: تمشک را با آب و زاج حدود ۱۵ دقیقه بجوشانید سپس تمشک ها را خوب له کنید تا آب آن خارج شود. سپس آن را از یک صافی عبور دهید سپس صمغ عربی یا عسل را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. در نهایت جوهر شما آماده استفاده است تنها کافی است که مدتی بگذارید تا خنک شود. این یک نمونه از ترفندهای ساخت جوهر خودکار با استفاده از مواد طبیعی در دسترس است.

مواد تشکیل دهنده ی ساخت جوهر خودکار: برای ساخت جوهر نیاز به طیف گسترده ای از مواد خام نظیر رزین ‌ها، پلیمرها، نرم ‌کننده‌ ها، رنگ ‌ها، نمک ‌های رسانا و رنگدانه ‌ها نیز می باشد. این مواد به صورت پودر، مایع (یعنی پیش پراکنده شده در حلال آلی) و به شکل تراشه عرضه می شوند. الزامات زیر برای ساخت یک جوهر با کیفیت بسیار مهم است. محصول نهایی باید پایدار، همگن، کاملا بدون آگلومرا و دارای اندازه ذرات زیر میکرون باشد تا از گرفتگی نازل جت خروج جوهر جلوگیری شود. در مواردی که از فرم های پودر یا تراشه مواد خام استفاده می شود، تعدادی از عوامل اضافی باید در نظر گرفته شود: میکسر باید حرکت شدید درون مخزن را برای ترکیب پودرهای سبک که تمایل به شناور شدن دارند و از فرو رفتن مواد جامد متراکم به کف ظرف جلوگیری می‌ کند، فراهم نماید. همچنین رنگدانه ها (در صورت استفاده) از قبل میکرونیزه می شوند و کاهش اندازه ذرات (فرزکاری) قابل اجرا نیست. ذرات ممکن است نیاز به تجمع زدایی و کاهش به بهترین اجزای سازنده خود داشته باشند.

حلال جوهر خودکار: به طور کلی جوهرها به دو صورت حلال در آب و یا در روغن هستند. جوهرهای حلال در آب دارای رنگدانه هایی است که حامل آب است و جوهرهای حلال در چربی بالعکس هستند. همچنین جوهر حلال در آب به خوبی بر روی هر نوع کاغذ قابل استفاده است اما جوهر حلال در روغن بهترین عملکرد خود را بخصوص بر روی کاغذ بافت دار دارد.

آموزش ساخت جوهر خودکار: نحوه ساختن جوهر خودکار در خانه این است که رنگدانه مورد نظر خود را خریداری کنید و با آب مخلوط نمایید. توجه کنید نسبت رنگدانه و آب مناسب باشد تا شما محصولی نسبتاً غلیظ داشته باشید.

آموزش ساخت جوهر خودکار با چای: برای ساخت جوهر خودکار با چای تنها کافی است که مواد مورد نیاز در جدول زیر را فراهم کنید و طبق دستورالعمل گفته شده پیش بروید.

1.2 فنجان برگ چای تازه
۱ فنجان آب
1.2 قاشق چایخوری صمغ عربی

طرز تهیه: برگ های چای را با آب حدود ۱۵ دقیقه بجوشانید. سپس محصول به دست آمده را از صافی عبور دهید و صمغ عربی یا عسل فیلتر نشده را به مخلوط اضافه کنید و خوب هم بزنید تا جوهر غلیظی به دست بیاورید. در نهایت جوهر شما آماده استفاده است؛ تنها کافیست که مدتی بگذارید تا خنک شود.

مواد اولیه جوهر خودکار - آریانا شیمی

مراحل ساخت خودکار

اگرچه قرار است در این مقاله بر روی مبحث مواد اولیه جوهر خودکار و فروش آن مانور دهیم، اما به نظر می رسد صحبت از مراحل ساخت خودکار هم چندان بی ارتباط به کل ماجرا نباشد. حداقل می توان به آن به دید اطلاعات عمومی نگریست. شما با خواندن متون پیش رو، درک بیشتر و بهتر از دنیای جوهر و خودکار پیدا خواهید کرد. چه بسا شاید روی تصمیم گیری شما هم اثراتی بگذارد. در هر صورت، مثل همیشه ما کنار شما هستیم تا بهترین تصمیم های ممکن را در این باره بگیرید. چه قصد خرید مواد اولیه جوهر را داشته باشید چه خیر، از اینکه میزبان شما هستیم، بسیار خرسند و خوشندیم. فارغ از تمام این مسائل، امید است که افتخار خدمت رسانی به شما خوبان نیز نصیبمان گردد. برای سادگی کار، این مراحل به صورت کاملا مجزا و پارامتری بیان شده اند. بدین ترتیب شما به راحتی خواهید توانست مطالعه آن ها را به پایان برسانید و برداشت خود را از این تکست در گوشه ای یاد داشت کنید. انصافا تولید قلم، مراحل جالبی دارد. به عقیده نویسنده متن، این محصول، شاید مهم ترین و تاثیرگذارترین وسیله مورد استفاده بشریت باشد. چه چیزها که می توان با این قلم نوشت و به خورد ملت داد. رسانه و فرهنگ، هر دو در خدمت قلم می باشند. چه کسی قرار است از این وسیله استفاده و جوهر داخل آن استفاده کند؟ پرسشی بسیار اساسی در جوامع باز و بسته مختلف. با فرا رسیدن فصل مدارس دانش آموزان برای نوشتن به خودکار آبی و رنگارنگ دیگری با کیفیت بالا و نوشتاری روان نیاز دارند. که این امر باعث رقابتی شدن بازار ساخت خودکارها می شود.

مراحل ساخت خودکار - آریانا شیمی

مراحل ساخت خودکار

بخش های مختلف یک خودکار - آریانا شیمی

بخش های مختلف یک خودکار

الف ) نوک: نوک خودکار از دو قطعه تهیه شده است. قسمت لوله ای شکل که معمولا از جنس برنج بوده و ساچمه که از جنس پولاد می باشد. ابتدا مفتول برنجی نازک وارد دستگاه پرس گردیده و به اندازه مطلوب بریده شده و شکل می گیرد. به طور معمول طی پنج مرحله سوراخ هایی از قطر هشت دهم تا یک و دو دهم میلی متر در این قطعه کوچک ایجاد می شود. جهت سهولت حرکت جوهر در اطراف ساچمه در محل نشستن ساچمه در قطعه برنجی شیار هایی ایجاد می گردد که مجاری عبور جوهر به اطراف ساچمه هستند. سپس ساچمه را در محل خود قرار داده و به کمک دو غلطک کوچک نوک قسمت برنجی به سمت داخل جمع شده و از خروج ساچمه جلوگیری می نماید.

ب) مخزن: جوهر این قسمت از مواد پلاستیکی انعطاف پذیر و از جنس پلی پروپلین می باشد. برای تولید مخزن گرانول پروپلین را درون دستگاه اکسترودر می ریزند. در اکسترودر این ماده به مخزنی مناسب برای نگهداری جوهر تبدیل شده وبه اندازه های مناسب بریده می شود.

ج) غلاف: این قطعه قسمت بیرونی خودکار را تشکیل داده و به عنوان محافظ مخزن و نگهدارنده نوک عمل می نماید؛ لذا جنس آن باید سخت و غیر قابل انعطاف باشد. ماده اولیه مورد استفاده برای آن پلی استاپرن می باشد که در دستگاه تزریق به شکل غلاف خودکار در می آید.

د ) ته بند وگیره: ته بند در قسمت انتهایی غلاف نصب شده و از ورود گرد وغبار وخشک شدن سریع جوهر درون مخزن جلوگیری می نماید. گیره نیز به عنوان در و همچنین اتصال خودکار به کار برده می شود. جنس این دو قطعه از پلی اتیلن می باشد که ماده اولیه آن به همراه رنگدانه ای (گرانول) وارد دستگاه تزریق شده و پس از تزریق این دو قطعه تولید می گردند. رنگ استفاده شده در این قطعات مطابق با رنگ جوهر ریخته شده در مخزن می باشد.

ه) مرحله نهایی تولید: دستگاه جوهر پرکن دارای سه مخزن می باشد که در هر کدام به ترتیب نوک، مخزن و جوهر به طور دستی قرارداده می شود. در این دستگاه ابتدا جوهر به طور اتوماتیک وارد مخزن شده و سپس نوک در انتهای مخزن قرار داده می شود. به این مجموعه یدکی نیز اطلاق می شود. پس از آماده سازی یدکی به منظور خارج کردن هوای داخل مخزن یدکی را در داخل دستگاه گریز از مرکز قرار می دهند. در این دستگاه یدکی ها به گونه ای چیده می شوند که نوک به سمت بیرون و انتهای مخزن به سمت داخل واقع شده باشد. با چرخش سریع دستگاه جوهر به علت داشتن جرم حجمی بیشتر نسبت به هوا به سمت نوک رانده شده و هوا از انتهای مخزن خارج می گردد. در ضمن این کار مقداری جوهر از نوک واحیانا از انتهای مخزن به بیرون تراوش می کند. لذا در مرحله بعد به کمک محلول های پاک کننده نظیر الکل، عمل جوهر زدایی صورت می پذیرد و از عدم نشتی نوک، اطمینان حاصل می گردد. در این مرحله قطعات آماده شده اند و نوبت به مونتاژ نهایی می رسد. اکنون یدکی درون غلاف قرار داده شده، ته بند و گره نیز به غلاف متصل شده و خودکارها جهت ارائه برای مصرف، بسته بندی می شوند.

مراحل ساخت خودکار - آریانا شیمی

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا ساخت خودکار، عملی ساده و بدون دردسر است؟ خواهشمندیم اگر تجربه ای در این زمینه دارید، حتما آن را با سایرین به اشتراک بگذارید. قاعدتا هیچ کار ساده ای در این دنیا وجود ندارد. مهم آن است که قلق و خم و چم آن دستتان بیاید. در کل این پروسه، تامین مواد اولیه جوهر خودکار را به ما بسپارید. یقین داشته باشید که راهنما و مشاوری زُبده تر از مجموعه آریانا پیدا نخواهید کرد. پرسنل مجرب ما با صبر و حوصله مثال زدنی، به تک تک خواسته های شما رسیدگی خواهند کرد. اینکه بتوانیم رضایت حداکثری شما را کسب نماییم، بزرگترین هدفی است که دنبال می کنیم. رسیدن به قله موفقیت، تنها از طریق پیمودن جاده آن شدنی خواهد بود. در این جاده، بیشمار دست انداز و چاله و چوله (کنایه از مشکلات مختلف) وجود دارد. چطور می توانیم از پس همه آن ها برآییم؟ وقتی کنار هم باشیم. ما کنار شما و شما کنار ما. آن گاه خواهیم دید که صعب ترین چالش ها، به راحتی خوردن یک لیوان آب درخواهند آمد. پس مواد اولیه جوهر خودکار را از این مرجع خریداری نمایید و از دردسرهای خرید حضوری و تن دادن به ترافیک های شهری به انضمام آلودگی هوا، اکیدا اجتناب کنید.

مواد اولیه جوهر خودکار - آریانا شیمی

سخن پایانی و نکات تکمیلی مواد اولیه جوهر خوکار

از همان روزی که انسان فراموشکار پا بر روی کره خاکی نهاد و با دنیای فانی و ابعاد آن آشنا شد، به دنبال راهکاری بود تا توسط آن، افکار، مخیلات و دستاوردهای خود را به رشته تصویر درآرود. بنابراین حکاکی و نوشتن از همان روزهای نخستین خلقت، جزیی مهم از زندگی بشریت به حساب می آمده است. او هر وسیله ای را که فکرش را بکنید دستاویز قرار داد تا بتواند در نهایت اثری هر چند مختصر از خود بر جای بگذارد. طبیعی است؛ هیچ نوعی از مواد اولیه جوهر خودکار در دسترس نبوده و اصلا علم یا فن آوری خاصی وجود نداشته است تا با کمک آن بتواند این مهم را رقم بزند. در نهایت با کشیدن اشکال مختلف و یا کنده کاری روی صخره ها و تخته سنگ ها، منظور خود را می رساند. زغال در آن روزگاران در حکم مواد اولیه جوهر خودکار و سایر وسایل اولیه دست سازه نیز به نوعی در حکم قلم یا ابزار نوشتاری بوده اند. زمان بسیاری گذشت تا بالاخره علم ساخت اسباب جدید پیدا شد و پر، نی و همین طور جوهر مرکب مورد استفاده قرار گرفتند. در ادامه نیز انواع مداد، خودکار و قلم های دیجیتال پدید آمده اند و شیوه استفاده از مواد اولیه جوهر را متحول کردند. این تاریخچه پرتمتراق به صورت کامل در بخش های قبلی مورد بررسی قرار گرفته است. شما می توانید با رجوع دوباره به قسمت مواد اولیه جوهر خودکار چیست، این مطالب جالب را مرور کنید. ساخت جوهر از مواد اولیه، دیگر مبحثی بود که بسیار مورد استقبال خوانندگان این مقاله قرار گرفت. در جواب این مقوله باید گفت که برخی شرکت های مطرح تولید کننده خودکار از ارائه فرمول های ساخت جوهر خودکارهایشان به دلیل مسائل تجاری خودداری می کنند که این باعث می شود تا صد درصد ترکیبات جوهر خودکار این برندها را نتوان به دست آورد. اما با این وجود تقریبا تمام جوهرهای خودکار از یک یا چند رنگدانه یا رنگ به صورت حل شده یا معلق در یک حلال روغن یا آب تشکیل شده اند. مسلما هشتاد تا هشتاد و هفت درصد کلیت جوهر خودکار را همین مواد تشکیل می دهند. حال برخی از مواد به آن کم یا اضافه می گردند که این همان فوت کوزه گری ای است که به من و شما گفته نمی شود و امری کاملا طبیعی به شمار می رود. نتیجه سال های زحمت و تحقیق و تفحص را یک شبه نمی توان در اختیار افراد معمولی قرار داد. حتی ما نیز به عنوان یک تیم تحریریه از همین قانون تبعیت می کنیم. بدون شک شما هم می خواهید بدانید در یک کارخانه تولید خودکار چه خبر است و جوهر خودکار چگونه ساخته می شود و از صفر تا صد تولید یک خودکار چه اقداماتی صورت می گیرد. به همین منظور ما با انتشار متونی با محتوای آموزشی در این باره سعی داریم اطلاعات شما را در این زمینه افزایش دهیم. از بین مجموعه های بی شماری از فرمولاسیون جوهر، مناسب ترین نامزدها به سرعت در آزمایشگاه های غربالگری با کارایی بالا (HTS) بر اساس معیارهای خاص شناسایی و انتخاب می شوند. ما به عنوان دوستداران خودکار، هر روز از جوهر و مقدار زیادی از آن استفاده می کنیم. مهم تر از نحوه ساخت خودکار، پروسه مروبوط به تولید جوهر می باشد. در این باره نیز، راهنمایی های ارزنده ای را به سمع و استراقتان رساندیم. با کمی تامل می شود حدس زد که چه فرمولی برای درست کردن جوهر روان به کار رفته در یک خودکار استفاده شده است. برای به دست آمدن رنگ آبی باید از رنگ دانه هایی استفاده کنند که به خوبی بتواند از عهده این کار برآید. یکی از این رنگ دانه ها فتالو سیانین آبی بود. یا رنگ دانه زیبایی به نام نیل فرنگی که یکی از رنگ های بسیار زیبا در عرصه هنر و نقاشی و از انتخاب های اول نقاشان است که از آهن و سیانید ساخته می شود. این ترکیب در جنگ جهانی اول اختراع شد از این جوهر نامرئی برای بردن پیام های سری خود استفاده می کردند به این شکل که نوشته خود را با استفاده از کلرید آهن بر روی کاغذ آورده و بعد با استفاده از فروسیانید پتاسیم نوشته های خود را نمایان می کردند. در انتها دیگر بار متذکر می شویم که شما می توانید انواع مواد اولیه جوهر خودکار را از این سامانه به صورت آنلاین سفارش دهید.

مواد اولیه جوهر خوکار - آریانا شیمی

مواد اولیه جوهر - آریانا شیمی

نکته‌های کوتاه و جالب درباره خودکار
 • در انگلستان اگر پسربچه‌های مدرسه‌ای در دهه 1950 با شلوارک دیده می‌شدند، از استفاده از خودکار محروم می‌شدند!
 • خودکارهای بیک قبل از تمام شدن، به طور متوسط به اندازه 2 کیلومتر خط می‌کشند!
 • هم اکنون کمپانی خودکارهای بیک در ساخت خودکارهای خود از پلاستیک 74 درصد قابل بازیافت استفاده می‌کند.

خودکار و جوهر - آریانا شیمی

بازخوردها
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد